Vážení zákazníci ! Z dôvodu prebiehajúcej inventúry budú objednávky expedované až po 9.10.2023. Za posunutie vybavenia termínov sa Vám ospravedlňujeme.

 

Fajnhracky.sk – drevené hračky, didaktické hračky, stavebnice, výtvarné potreby
Váš košík

Rady a tipy

 Na obsahu stránky tejto kategórie sa pracuje.

Výber správnej drevenej hračky: Kedy je ktorá vhodná?

Vo fáze vývoja dieťaťa sú hračky najdôležitejším spoločníkom pri spoznávaní svojho okolia. Pri výbere hračiek je dôležitá okrem kvality napr. ich farebnosť, materiál,  tvary, rôzne zvukové efekty a iné.

Drevené hračky sú obľúbené ako u detí tak i u rodičov, ktorí ich preferujú pred ostatnými  typmi hračiek. Podstatou je ich kvalita a dizajn a preto sa u nich vyskytuje veľmi málo výrobných chýb. Deti sa môžu hrať a užívať si ich dlhý čas bez toho, aby sa kazili. Keďže sú vyrábané z nezávadných materiálov sú vhodné i pre malé deti. Drevo patrí k jednej z najstarších surovín na výrobu hračiek, svojou kvalitou a tradíciou sú odporúčané mnohými ľuďmi i dnes.

Výhody:

 • Prírodné a zdravotne nezávadné
 • Ekologické a recyklovateľné
 • Bezpečné
 • Kvalitné a trvácne
 • Podporujú kreativitu a motoriku

Výber drevenej hračky podľa veku

 • Vek 6-12 mesiacov

Hoci  vie dieťa v prvom roku povedať len pár slov, reč sa rozvíja tiež veľmi rýchlo. Je dobré jej rozvoj podporovať rôznymi zvukovými hračkami.

Vhodné hračky: hračkársky bubon, xylofón alebo iné jednoduchšie detské drevené hudobné nástroje, hrací stolček so zvieratkami, drevené zvieratká z farmy, vkladacie puzzle.

 • Vek 12- 18 mesiacov

Po dovŕšení jedného roka sa jemná motorika rozvíja veľmi rýchlo. Už 18 mesačné dieťa nemá problém postaviť vežu z niekoľkých kociek. Pri manipulácii s predmetmi začína byť už pružnejšie. Dobré hračky na podporu jemnej motoriky sú teda rôzne kocky, iné geometrické tvary a väčšie puzzle skladačky, s ktorými môže dieťa manipulovať.

Vhodné hračky: manipulačné kocky, veže, pyramídy, labyrinty,  viacvrstvová a vkladacie puzzle, hry na rozpoznávanie tvarov, drevené stavebnice

Nevhodné hračky: Dieťa prvý 1,5 objavuje svet a hračky všetkými zmyslami a často si ich vkladá do úst. Nevhodné sú preto hračky s ostrými hranami, veľké kusy a na úchop príliš zložité hračky, hračky z ťažkého materiálu, alebo ktoré pozostávajú z drobných predmetov a ďalej plyšové hračky.

 • Vek 2-3 rok

Sú vhodné hračky hlavne na rozvoj jemnej motoriky. Vyberať môžete rôzne didaktické hračky hlavne manipulačné hračky , ktoré sú najcharakteristickejším typom hračiek v tomto vývinovom období.

Vhodné hračky: väčšie drevené koráliky a šnúrka, kocky, geometrické tvary, logické hry, skúmanie a experimentovanie, drevené mozaiky, dominá, pexesá, drevené domčeky, kuchynky s príslušenstvom, drevené železnice s vláčikom

Nevhodné hračky: Deti v tomto veku väčšinou ešte nejavia záujem o hry, ktoré si vyžadujú trpezlivosť. Dávajú prednosť individuálnému spôsobu hry. Netrápte sa  s výberom nejakých zložitejších hier

 • Vek 4-5 rok

Najtypickejšou  v predškolskom veku je hra na detské povolanie. Pomaly začína rozumieť pravidlám a ako vhodná hračka môže byť aj jednoduchá spoločenská hra. V tomto veku deti začínajú rozumieť sociálnym situáciám pomocou hry.

Deti radi používajú kocky a iné stavebnice. Od jednoduchších schodíkov, brán a vláčikov prechádzajú v tomto období k stavaniu domčekov, či hradov.

Vhodné hračky: detské kuchynky a príslušenstvo, skladačky, stavebnice vo forme čísel alebo písmen, jednoduché počítadla, výbava na detské povolanie, grafomotorické pomôcky, drevené puzzle

Nevhodné hračky: Dominantné je  imitačné učenie, a teda sa treba vyhnúť príliš bojovým hrám alebo predmetov.

 • Vek 6-8 rok

Pri školákovi sa výber hračiek rozširuje, inšpirovať by sme sa mohli najmä tým, čo ho baví a ako ho hravou formou motivovať k učeniu.

Vhodné hračky:  skladačky, matematické a logické hry, človeče nehnevaj sa, skúmanie a experimentovanie, hudobné nástroje, drevené stavebnice, kufrík s náradím

Nevhodné hračky: Vhodné je vyvarovať sa príliš zložitým hračkám.

 • Vek 11 a viac

Od 11. roku nastupuje starší školský vek a pri výbere hračky alebo darčeka by sme mali siahnuť už po iných typoch hračiek . Záleží aj na tom, či ide o dievča alebo chlapca a taktiež veľa nám napovedia aj ich záľuby.

Vhodné hračky: detské športové potreby, stavebnice, puzzle, spoločenské hry

Nevhodné hračky: Treba sa vyhnúť hračkám, ktoré sú vyslovene pre malé deti.