Fajnhracky.sk – drevené hračky, didaktické hračky, stavebnice, výtvarné potreby
Váš košík

Rady a tipy

 Na obsahu stránky tejto kategórie sa pracuje.

Výber správnej didaktickej hračky: Kedy je ktorá vhodná?

Didaktické hračky sú pre dieťa veľmi dôležité, pretože spájajú detskú hru s učením. Hra sprevádza dieťa celým detstvom a počas hry sa dieťa môže veľmi veľa naučiť. Didaktická hračka môže dieťaťu vštepovať nové poznatky, zručnosti, môžeme stupňovať požiadavky na ich tvorivú činnosť, môžeme rozvíjať ich fantáziu. Čo sa dieťa naučí pri hre si aj ľahko zapamätá. Didaktická hračka môže dať dieťaťu do života veľmi veľa, preto majú tieto hračky nezastupiteľné miesto.

Vo fáze vývoja dieťaťa sú hračky najdôležitejším spoločníkom pri spoznávaní svojho okolia. Pri výbere hračiek je dôležitá okrem kvality napr. ich farebnosť, materiál,  tvary, rôzne zvukové efekty a iné.

Dobrá hračka by nemala mať žiadne hranice pre detskú fantáziu. Presne takýto typ hračky spĺňa všetko to, čo dieťa očakáva. Rozvíjanie predstavivosti , to je tá dôležitá vlastnosť každej hračky, ktorá dieťa neomrzí   a dokáže zabávať dieťa dlhé obdobie.

Hračky by mali u detí rozvíjať tieto schopnosti:

 • Predstavivosť
 • Rozvoj jemnej motoriky a hmat
 • Zrak
 • Sluch
 • Čuchové vnemy
 • Reč
 • Myslenie
 • Povahové črty

Výber didktickej hračky podľa veku

 • Vek 6-12 mesiacov

Hoci  vie dieťa v prvom roku povedať len pár slov, reč sa rozvíja tiež veľmi rýchlo. Je dobré jej rozvoj podporovať rôznymi zvukovými hračkami.

Vhodné hračky: hračkársky bubon, xylofón alebo iné jednoduchšie detské hudobné nástroje, hrací stolček so zvieratkami, drevené zvieratká z farmy, hračkársky vysávač, koberček s autodráhou, penové puzzle

 • Vek 12- 18 mesiacov

Po dovŕšení jedného roka sa jemná motorika rozvíja veľmi rýchlo. Už 18 mesačné dieťa nemá problém postaviť vežu z niekoľkých kociek. Pri manipulácii s predmetmi začína byť už pružnejšie. Dobré hračky na podporu jemnej motoriky sú teda rôzne kocky, iné geometrické tvary a väčšie puzzle skladačky, s ktorými môže dieťa manipulovať.

Vhodné hračky: manipulačné kocky, veže, pyramídy, labyrinty,  viacvrstvová puzzle, hry na rozpoznávanie tvarov,  vkladacia skladačka, puzzle so zvieratkami, jednoduché skladačky, senzorické krúžky

Nevhodné hračky: Dieťa prvý 1,5 objavuje svet a hračky všetkými zmyslami a často si ich vkladá do úst. Nevhodné sú preto hračky s ostrými hranami, veľké kusy a na úchop príliš zložité hračky, hračky z ťažkého materiálu, alebo ktoré pozostávajú z drobných predmetov a ďalej plyšové hračky.

 • Vek 2-3 rok

Sú vhodné hračky hlavne na rozvoj jemnej motoriky. Vyberať môžete rôzne didaktické hračky hlavne manipulačné hračky , ktoré sú najcharakteristickejším typom hračiek v tomto vývinovom období.

Vhodné hračky: väčšie drevené koráliky a šnúrka, kocky, geometrické tvary, logické hry, skúmanie a experimentovanie, mozaiky, dominá, pexesá, rôzne puzzle

Nevhodné hračky: Deti v tomto veku väčšinou ešte nejavia záujem o hry, ktoré si vyžadujú trpezlivosť. Dávajú prednosť individuálnému spôsobu hry. Netrápte sa  s výberom nejakých zložitejších hier

 • Vek 4-5 rok

Najtypickejšou  v predškolskom veku je hra na detské povolanie. Pomaly začína rozumieť pravidlám a ako vhodná hračka môže byť aj jednoduchá spoločenská hra. V tomto veku deti začínajú rozumieť sociálnym situáciám pomocou hry.

Deti radi používajú kocky a iné stavebnice. Od jednoduchších schodíkov, brán a vláčikov prechádzajú v tomto období k stavaniu domčekov, či hradov.

Vhodné hračky:  skladačky, stavebnice vo forme čísel alebo písmen, jednoduché počítadla, výbava na detské povolanie, grafomotorické pomôcky, logické spoločenské hry alebo karty, mozaika, hodiny a váhy

Nevhodné hračky: Dominantné je  imitačné učenie, a teda sa treba vyhnúť príliš bojovým hrám alebo predmetov.

 • Vek 6-8 rok

Pri školákovi sa výber hračiek rozširuje, inšpirovať by sme sa mohli najmä tým, čo ho baví a ako ho hravou formou motivovať k učeniu.

Vhodné hračky:  skladačky, matematické a logické hry, hudobné nástroje, skúmanie a experimentovanie, kúzelnícka sada

Nevhodné hračky: Vhodné je vyvarovať sa príliš zložitým hračkám.

 • Vek 11 a viac

Od 11. roku nastupuje starší školský vek a pri výbere hračky alebo darčeka by sme mali siahnuť už po iných typoch hračiek . Záleží aj na tom, či ide o dievča alebo chlapca a taktiež veľa nám napovedia aj ich záľuby.

Vhodné hračky: rôzne stavebnice, puzzle, spoločenské hry

Nevhodné hračky: Treba sa vyhnúť hračkám, ktoré sú vyslovene pre malé deti.